W momencie gdy prowadzę wykłady, opieram się o projektory.

Jestem pedagogiem z dwudziestoletnim stażem pracy. Uwielbiam przekazywać wiedzę i moje serce rośnie, w momencie gdy patrzę na nastolatków, którzy rozwijają się pod moim nosem. Poświęcam tym dzieciakom bardzo dużo własnego czasu, ale z pewnością jest to warte tego. W momencie gdy prowadzę zajęcia, podpieram się o projektory, na których często wyświetlam prezentacje, które sobie przygotowuję uprzednio w domu.

Wiem, iż wszelkie treści pokazane wizualnie o wiele łatwiej docierają do uczniów, niż samo gadanie nauczycieli. Poprzez to właśnie ekrany ramowe są tak pomocne przy organizacji wykładów. Mogę na nich wyświetlić wszystko: treści graficzne, teksty do przeczytania, filmy… Z filmów video uczniowie radują się najbardziej. Ja z resztą również, bo dobry film, który dodatkowo uzupełnia wykłady jest tym, co najmocniej interesuje moich wychowanków.

Najwygodniejsze i najlepsze dla mnie są zwijane ekrany. W sali, w której prowadzę zazwyczaj lekcje projektory znajdują się dokładnie w tym samym miejscu, gdzie tablica, więc jeżeli muszę coś napisać, muszę zwinąć ekran. Poprzez to również zajmują one znacznie mniej miejsca, co jest bardzo istotne ponieważ sale lekcyjne w mojej szkole są najczęściej małe. Moi szkolni koledzy i moje koleżanki raczej nie podzielają niestety mojej pasji. Jest to smutne, ponieważ uważam, że fundamentem jest kochać swoją własną pracę. Oni jednakże tylko na nią cały czas narzekają oraz krzyczą, iż obecna młodzież jest niewdzięczna i nie chce się uczyć. Moim zdaniem to przede wszystkim kwestia podejścia nauczyciela, który musi mięć pojęcie o tym jak mówić do młodzieży. Jeżeli ktoś ma monotonne lekcje, na których jedynie opowiada jakieś dziwne, pseudo mądre regułki przez czterdzieści pięć min. to nie ma co się temu dziwić, że uczniowie się nudzą a także hałasują.

Dziecko należy zaangażować w zajęcia, pokazać, że także się jest uczestnikiem zajęć, a nie tylko słuchaczem. A więc tak bardzo niezbędne są ekrany ramowe! Kiedy uczniowie wiedzą o tym, iż muszą na coś patrzeć i a dodatkowo jest to coś kolorowego, natychmiastowo wyrażają większe zainteresowanie danym tematem. Gdyby tylko moi koledzy oraz moje koleżanki to wiedziały… Już nie raz mówiłam im oczywiście jakie błędy w edukowaniu robią, ale oni wciąż są zdania, że nie w taki sposób ich na uczelni, zatem mam się nie wymądrzać. A więc, to ich sprawa przecież. Potem mają za swoje, bo uczniowie ich nie lubią, plotkują o nich, nadają zabawne przezwiska.

Ja chyba jestem lubiana, przynajmniej tak mi się wydaje. Zawsze dostaję całą masę kwiatów a także upominków na zakończenie roku. W ostatnim czasie kwiatów było tak bardzo dużo, że ledwo zmieściłam je w naszym niewielkim mieszkanku. Było calusieńkie zastawione bukietami róż a także tulipanów.

Z pewnością to bardzo miłe, że uczniowie tak mnie cenią, że dają mi podarunki, niemniej jednak chciałabym, ażeby dokładnie tak samo doceniali pozostałych nauczycieli. To, iż projektory nie są czymś, czego chcą wykorzystywać podczas swoich zajęć wszakże nie znaczy, że są kiepskimi pedagogami. Mają dużą wiedzę, którą chcą przekazać swoim uczniom, niemniej jednak zbytnio im to nie wychodzi i także nie zawsze należy ich o to obwiniać. Znacząca większość nauczycieli to już starsze osoby, którym zaznajomienie się z innowacyjnymi technologiami zwyczajnie może sprawiać pewną trudność.

Zobacz więcej: ekrany rozwijane

Related posts