Architektura miejska także tzw. architektura mała.

Nowoczesne ośrodki miejskie mają niezwykle zróżnicowaną architekturę. W pierwszej kolejności mają wyjątkowo wiele budynków, które stoją od kilkunastu lat i ich wygląd jest niezmienny.

 

W większości wypadków stanowią sentyment dla mieszkańców, ale niektóre z tych budynków z wielką chęcią mieszkańcy oddaliby do wyburzenia.

 

Miejska architektura jest jednakże też bogata w nowoczesne bloki, nowoczesne strzeżone osiedla, wspaniałe szklane biura przeznaczone do wynajmu przez korporacje, a także niesamowite apartamentowce, które są eleganckie i które kupują wyłącznie najbogatsi ludzie. W ośrodkach miejskich jednak przeważa starsza architektura. Nawet w młodszych aglomeracjach, jakie nie mają nawet 100 lat, lub dopiero tą setkę przekroczyły wyraźnie widać więcej budynków starszych niż nowoczesnych. Jeżeli chodzi o miasta to ich rozwój zależy od inicjatyw różnych ludzi. Budżet obywatelski powoduje, iż ludzie mają nowe projekty na zmiany w miastach, które to ułatwią im życie lub uatrakcyjnią wybraną okolicę, na przykład przez rozbudowanie obszarów zieleni czy placów zabaw dla dzieci. Zmiany w ośrodkach miejskich następują też ze względu na unowocześnianą komunikację indywidualną a także miejską.

 

Duża liczba samochodów wymaga dopasowania osiedli a także bloków czy biur pod te osoby, które chcą zaparkować, ale też do ludzi niepełnosprawnych, rodziców, którzy to chcą jeździć z malutkimi dziećmi w wózkach. Są to bardzo ważne sprawy w trakcie planowania nowych budynków. Budynki te muszą być przystosowane do wymagań osób, które nie mogą się same poruszać. Jest jeszcze jedna rzecz, na którą trzeba zwrócić baczną uwagę gdy się wykonuje projekty danego miasta. Ludzie coraz chętnej jeżdżą na rowerze, na hulajnogach elektrycznych i manualnych, w związku z tym bardzo potrzebne są ścieżki rowerowe, szerokie chodniki, i stojaki na rowery. W bardzo wielu sytuacjach zdarza się, że nie mamy gdzie postawić naszego roweru i musimy poszukiwać czegoś do zabezpieczenia naszego roweru co nie do końca może podobać się innym ludziom, przykładowo przymocowanie roweru do lampy może być dla kogoś problemem. Stojaki na rowery powinny być tak dostosowane, aby nie przeszkadzały pieszym a także osobom , którzy poruszają się innymi pojazdami. Miejska architektura to nie tylko i wyłącznie osiedla oraz budynki, ale też tak zwana mała architektura. Do niej należą też wózek warsztatowy, lecz także ławki, dzięki którym dziadkowie z wnukami mają możliwość usiąść w parku, śmietniki, które ułatwiają zachowanie czystości miasta. Należą do nich również wszelkie donice, jakie ozdabiają ulice miasta.

 

Zrobione są one w bardzo wielu przypadkach z betonu, aby przetrwały długi okres czasu. Popularne w tej grupie są na stałe przytwierdzone stoły do pingponga. Należy również dodać co nieco o słupkach, jakie mają różnorodne role, przykładowo zablokowanie chodników przed parkowaniem. Im solidniejsze elementy małej architektury tym lepiej, bo często narażone są one na działanie wandali, którzy nie szanują własności publicznej. Co więcej muszą być również odporne na działanie warunków atmosferycznych, przykładowo śniegu albo deszczu. Musimy bardzo dbać o architekturę miasta w którym mieszkamy.

Related posts