Aktualnie często odchodzi się od tradycyjnych sposobów wysyłania listów.

Moc listów a także skrzynek listowych
Dzisiaj bardzo często rezygnuje się od tradycyjnych sposobów wysyłania listów pocztowych. Zawód listonosza nie ma wcale łatwo, ponieważ z racji progresu techniki i globalnej sieci internet ogromną popularność ma mailing. Gmail, interia, onet, wp, yahoo, o2 oraz sporo innych portali oferuje swoje skrzynki elektroniczne. E-mail jest w pewnym sensie formą „listu” istotnie usprawniającą komunikację. Jeżeli się w jakimś zdaniu pomylisz, nie musisz niszczyć papieru – wystarczy, że naniesiesz właścwe korekty do tekstu, którego napisania się podjąłeś. Nie musisz wcale wychodzić z mieszkania, żeby wysłać własną wiadomość emailową. Wystarczy, kliknąć opcję „wyślij”, i to co napisałeś, zostanie w mgnieniu oka wysłane do adresata. Jeśli to Ty jesteś odbiorcą, odpowiedź na wysłany email możesz też dostać w trybie natychmiastowym. Nie musisz wyczekiwać kilku dni, zanim przyjedzie do Ciebie listonosz z kawałkiem papieru lub jechać na pocztę.

Jednakże w listach pocztowych jest coś niesamowitego, coś powiązanego z ogromnym sentymentem. W momencie kiedy jesteś gdzieś w jakiejś podróży, mile jest posłać do rodziny lub znajomych kartkę lub list z widokiem z miejsc, w których obecnie jesteś. Następnie, gdy już powrócisz do mieszkania, masz szansę do sporej ilości cudownych wspomnień.

Ręczne pisanie listów powiązane jest z ogromnym rozwojem wyobraźni i znacznie większą cierpliwością niż pisanie szybkiej wiadomości elektronicznej. Przecież po coś są skrzynki pocztowe, jeżeli zamieszkujesz w domu prywatnym czy też skrzynki lokatorskie, jeśli zamieszkujesz w bloku mieszkalnym. Bardzo sympatycznie jest zajrzeć od czasu do czasu i przekonać się, że ktoś o Tobie nadal pamięta. Ciężej jest patrzeć, jeśli przychodzą przykładowo bardzo wysokie rachunki za gaz, prąd czy wodę.

Skrzynki mają rozmaitą formę i rozmiary. Chyba najbardziej znana skrzynka, którą kojarzy się z różnych filmów – zwłaszcza maluchy kojarzą takie skrzynki pocztowe z kreskówek, to czerwone, półokrągłe skrzynki które znajdują się tuż za daną posesją. Jednakże w Stanach Zjednoczonych nie ma jasnych przepisów, jeżeli chodzi o pocztę i skrzynki pocztowe, zatem posiadają one w rzeczywistości często różne kolory i różnorodne wymiary.

Na terenie RP, identycznie jak również w Wielkiej Brytanii skrzynki pocztowe są także czerwone, niemniej jednak częściej mają formę która przypomina kwadrat. Znajduje się na nich napis w białym kolorze „Poczta Polska” oraz dodatkowo znaczek – żółta trąbka na niebieskim tle. Możemy zauważyć na niej także prawidłowo zaadresowany list. Więcej skrzynek na listy znajdziemy na wsi, aniżeli w mieście. W państwach skandynawskich, Niemczech oraz Chorwacji skrzynki pocztowe są bardzo często malowane na żółto.

Tego typu skrzynki mogą zlokalizowane być w różnorakich miejscach – jedne są montowane do ścian, inne do słupów a jeszcze inne do latarni. Kolejnym typem tego typu skrzynek są skrzynki na listy euro, które zwą się inaczej euroskrzynkami. Mają one zbiorczy charakter, przeważnie są zrobione z twardego metalowego materiału w kolorze srebrnym lub białym. Euroskrzynki koniecznie muszą spełniać wyznaczone standardy zawarte w ustawie Ue. Są to regulacje dotyczące ich wysokości, szerokości a także otworu gdzie wrzuca się listy.

Related posts